מהם פטישי מין?

סיפורי סקס

550 מילים

פטישים מיניים, המכונים לעתים גם "פרפיליות", הם תשוקות מיניות אינטנסיביות, עיסוקים או פנטזיות שיכולים להתרכז סביב אובייקט או תופעה מסוימים. פטישים אלה יכולים לכלול לא רק חפצים פיזיים, כגון בגדים, חלקי גוף או נעליים, אלא יכולים לכלול גם תרחישים או פעילויות כגון BDSM, קרוס-דרסינג, מציצנות ואקסהיביציוניזם. בעוד שאנשים רבים אוהבים לשחק ולחקור את תחומי העניין המתעוררים הללו, עבור אנשים מסוימים הם יכולים להפוך למוקדים רבי עוצמה ולעתים קרובות לכל אורך חייהם המיניים והרומנטיים.

ההיסטוריה של פטישי המין

פטישים נחקרו במשך מאות שנים, אך המונח "פטיש" נגזר ממילה פורטוגזית מהמאה ה -17 שמשמעותה "קמע" או "קסם" המשמש לעבודת אלילים. במהלך התקופה הוויקטוריאנית, פטישים הודחקו, שכן האמונה השלטת באותה תקופה הייתה כי יחסי מין צריכים להתקיים רק בין שני מבוגרים נשואים בעמדה המיסיונרית. רעיון זה לא איפשר חקירה מחוץ לנורמות החברתיות המקובלות.

בסוף המאה ה -19, המונח "paraphilia" היה codified בתיאוריות הפסיכואנליטיות של זיגמונד פרויד כמבנה של הנפש או הפרעה שיש לטפל בה. המושג הפרוידיאני של "פטיש" היה שם נרדף למילה "סטייה" או "סטייה" והתבסס במידה רבה על אמונות פוסט-קוויקריות מוסריות.

באמצע המאה ה-20, המחקר של אלפרד קינסי הראה כי פטישים היו נפוצים יותר ממה שחשבו בעבר. דו"חות קינסי הציעו כי פטישים היו נפוצים למדי, כי הם נרכשו בדרך כלל בשלב מוקדם בחיים, וכי הם היו מושרשים עמוק בתשוקות ובהתנהגויות המיניות של אנשים רבים.

היקף ותתי קטגוריות של פטישים

love10.co.il
אין הגדרה אחת של מה מהווה פטיש, כפי שהוא יכול להשתנות במידה רבה מאדם לאדם. חלק מהסוגים הפופולריים ביותר של פטישים מיניים עשויים לכלול חפצים פיזיים כגון נעליים, בגדים או חלקי גוף; תרחישים ופנטזיות, כגון BDSM; ופעילויות כגון מציצנות ואקסהיביציוניזם.

פטישים יכולים לכלול גם סוג מסוים של התנהגות, כאשר מושא התשוקה עשוי להיות תכונות מסוימות הקשורות אליו, כגון משחק גיל או פטישים ברגל. פטישים המערבים חלקי גוף עשויים לכלול מחוכים, נעליים או ידיים. בעוד הפעילות והתרחישים הקשורים פטישים עשויים לכלול מכות, שעבוד, שליטה, או מציצנות.

מקורות הפטישים

חלק גדול מהמחקר סביב פטישים אינו חד משמעי וחלקו עדיין זוכה לביקורת רבה, שכן רבות מההנחות מגיעות מנקודת מבט פסיכואנליטית. עם הזמן, יותר ויותר מחקרים הראו כי פטישים אינם נובעים בהכרח מסכסוכי ילדות לא פתורים או ממחלות נפש, אלא עשויים להיות תוצר של ההשפעות התרבותיות של הפרט, חינוכו או טעמו והעדפתו הייחודיים.

פטישים נובעים לעתים קרובות מתוך עניין או סקרנות של אדם במשהו שהם מוצאים חזותית או רגשית מגרה, או היקסמות ממשהו שהם חוו בשלב כלשהו לאורך מסע המיניות שלהם, או כדרך להתמודד עם מתח. עבור חלקם, הפטיש משמש מקור להתרגשות, דרך להגביר את התשוקה, או דרך לחקור את הזהות שלהם בצורה בטוחה ומכילה.

בטיחות והסכמה

כאשר בוחנים כל סוג של פטיש, בטיחות והסכמה צריכות להיות בחזית השיחה. כאשר דנים בפטישים, זה קריטי תמיד לבדוק עם השותף שלך, להבין כי פעילויות מסוימות עשויות להיות משמעויות מרובות, ולקחת את הזמן כדי לדון גבולות. גם אם פעילות היא בהסכמה בין שני אנשים, זה עדיין יכול להיות מאוד טריגר או לא נוח עבור השותף של מישהו. להיות מודע הרצונות שלך ושל השותף שלך הוא המפתח כאשר מתמודדים עם כל סוג של פטיש.

שאלות נפוצות

ש: האם פטיש נחשב להפרעה נפשית?

ת: לא, לא בהכרח. בעוד שלאנשים מסוימים עשויה להיות אבחנה של הפרעה פאראפילית, פטיש אינו מעיד בהכרח על כל סוג של הפרעה נפשית.

ש: האם פטישים יכולים להיות מסוכנים?

ת: בעוד שרוב הפטישים חוקרים במסגרת בטוחה, מוסכמת ומהנה, פעילויות מסוימות עלולות מטבען לסכן את בני הזוג. לכן, חשוב תמיד לדון בפעילויות הרצויות עם בן הזוג מראש, לוודא שכולם נמצאים באותו עמוד, ולקבוע גבולות ואמצעי זהירות לפני ביצוע כל סוג של פעילות.

בלוג סקס קופל וולף מאמרים נוספים

חיפה, 'היהלום שעל הים התיכון' של ישראל

חיפה, שכונתה בעבר בצניעות "היהלום שעל הים התיכון", היא מטרופולין תוסס בצפון ישראל עם מה להציע לכל סוגי המבקרים. בין אם אתם…

חיפה, 'היהלום שעל הים התיכון' של ישראל

זקפה: תהליך נוירוביולוגי ופיזיולוגי מורכב המערב את מערכת העצבים, השרירים, הלב וכלי הדם והאנדוקרינית

זקפה היא התהליך שבו איבר בגוף, בדרך כלל הפין או הדגדגן, הופך מוצק, מוגדל ומעורב בריגוש או הנאה מינית. זה קשור קשר…

זקפה: תהליך נוירוביולוגי ופיזיולוגי מורכב המערב את מערכת העצבים, השרירים, הלב וכלי הדם והאנדוקרינית

התמכרות למין: סקירה מקיפה

התמכרות היא מצב פסיכולוגי ופיזיולוגי המאופיין בצורך כפייתי לעסוק בהתנהגות, למרות שיש לכך השלכות שליליות פוטנציאליות. התמכרות למין, המכונה לעתים הפרעה היפרסקסואלית,…

התמכרות למין: סקירה מקיפה